Muzeum Historii Golfa w Polsce - muzeum w organizacji, jest pierwszą polską placówką prezentującą tak obszerny materiał, dotyczący rozwoju dyscypliny golf na ziemiach polskich. Siedzibą Muzeum jest Warszawa - na chwilę obecną gościnne progi Kuźni Golfa Pole Mokotowskie.
Muzeum gromadzi, opracowuje i udostępnia zasoby:
I) fotografii i dokumentacji;
II) historycznego sprzętu do gry w golfa, strojów golfowych oraz pamiątek;
III) biblioteczne.
Dokumentacji podlegają:
1) miejsca - obiekty golfowe znajdujące się na ziemiach polskich, a od 1918 r. - w granicach Polski, na których uprawiano ten sport,
2) wydarzenia na polskich obiektach golfowych oraz za granicą, w których udział brali polscy gracze oraz
3) osoby Polaków, którzy uprawiali ten sport w kraju i za granicą, oraz gości naszego kraju, którzy grali na polskich obiektach.
Opracowywany materiał podzielony został na trzy okresy:
1) od początków pojawienia się golfa na ziemiach polskich, do 1945 roku (data umowna, obejmuje również okres wygaszania i likwidacji istniejących przed wojną pól golfowych),
2) okres PRL,
3) nowe rozdanie - od 1989 r.
Na chwilę obecną Muzeum zajmuje się opracowywaniem materiału dotyczącego pierwszego okresu.
Zbiór fotografii i dokumentacji
Szczególnie dział I. nastawiony jest na gromadzenie materiału związanego z polską historią, który na wystawie stałej uporządkowany został wg miejsc - lokalizacji obiektów golfowych, prezentowanych w trzech kategoriach: a) obiekty znajdujące się w prywatnych majątkach ziemskich b) obiekty klubowe c) Polacy na golfie za granicą. Wydarzenia i osoby przypisane są konkretnym obiektom. W zgromadzonym materiale znajdują się m.in. kopie odnalezionych dokumentów rozproszonych po archiwach oraz placówkach muzealnych i bibliotecznych, mapy, fotografie, filmy, grafiki, korespondencja czy materiały prasowe. Nadal trwają prace badawcze, gromadzone są kolejne materiały a wszystko podlega scalaniu i opracowaniu.
Na ten moment najcenniejszym nabytkiem, znajdującym się w Muzeum, jest oryginalne zdjęcie z 1932 r., na którym Prezydent Polski Ignacy Mościcki gra w golfa. Zdjęcie zakupione zostało do Muzeum w polskim serwisie aukcyjnym. Niezwykle cenna jest również kopia niewypełnionej deklaracji członkowskiej klubu golfowego Country Club z Powsina z 1935 r., której oryginał znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Zbiór eksponatów
W dziele II. znajdują się eksponaty pochodzące z różnych europejskich źródeł, obrazują one rozwój tej dyscypliny sportu w skali kontynentalnej Europy. Tutaj znajdują się też rekonstrukcje golfowych strojów: kobiecych i męskich, które przygotowano na podstawie materiału z działu I., zwłaszcza materiałów prasowych. Przedstawiona jest ewolucja golfowej mody, aż do stroju współczesnego. Uzupełnieniem są zbiory pamiątek - golfowych gadżetów, zwłaszcza związanych z historią europejskiego golfa, które obrazują popularność tego sportu oraz rozwój golfowego biznesu.
Do najcenniejszych eksponatów należy kij golfowy Mashie 5 pochodzący z manufaktury C.S. Butcharta, tego samego, który projektował pole golfowe w Głogówku. Datowanie tego kija jest podobne do czasu budowy głogówieckiego obiektu. Kij został zakupiony i podarowany do Muzeum przez Polskie Towarzystwo Hickory Golfa. Wśród eksponatów znajduje się również kij hickory sygnowany nazwiskiem znanej aktorki i golfistki Kathariny Hepburn, pochodzący z prywatnej kolekcji.
Biblioteka muzealna
Gromadzi wszelkiego rodzaju publikacje związane z polskim golfem: przedwojenne i współczesne, zarówno publikacje książkowe: podręczniki, albumy, literaturę piękną jak i czasopisma. W kolekcji znajdują się również książki nawiązujące do historii polskiego golfa i osób z nim związanych, m.in. wspomnienia, pamiętniki, reportaże. Gromadzone są również książki obcojęzyczne dotyczące historii golfa na świecie.
Do najcenniejszych bibliotecznych okazów należy oryginalny egzemplarz pierwszego polskiego podręcznika do nauki gry w golfa z 1932 r. autorstwa Adama Gubatty "Zarys gry w golfa" oraz oryginalny przedwojenny angielski przewodnik po polach golfowych, które działały wokół Londynu.
Muzeum zajmuje się działalnością popularyzatorską. Współpracujemy z mediami, wśród nich magazyn golfowy "Golf & Roll", na łamach którego publikowane są nasze cykliczne opracowania.
Od wiosny 2020 r. uruchomione zostają lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Muzeum współpracuje z przewodnikami warszawskimi i organizatorami ruchu turystycznego oraz współczesnym środowiskiem golfowym w Polsce (wszystkimi obiektami golfowymi).
Muzeum współpracuje z Polskim Towarzystwem Hickory Golfa, European Association of Golf Historians and Collectors oraz British Golf Collectors Society.
Muzeum organizuje wyjazdowe spotkania, prelekcje, prezentacje multimedialne, wykłady i odczyty wraz z animacjami golfowymi w wersji hickory. Planowane są również wyjazdowe wystawy.
Zapraszamy zainteresowane środowiska, placówki, prywatne osoby do współpracy i wymiany doświadczeń. Z góry dziękujemy wszystkim, którzy mogą pomóc naszej placówce w dalszym rozwoju, zwłaszcza za wszelkie informacje dotyczące faktów z historii golfa w Polsce.