21 listopada br, w dniu 85. rocznicy pierwszego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia "Country Club", spotkaliśmy się na uroczystym otwarciu Muzeum Historii Golfa w Polsce, które powstało w Kuźni Golfa Pole Mokotowskie w Warszawie. Fundatorami i twórcami tego Muzeum są: trener golfa Emil Wójcik i Elżbieta Grendecka.
W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele organizacji związanych z polskim golfem - Polski Związek Golfa, honorowymi gośćmi byli: Prezes Zarządu Polskiego Związku Golfa Pan Marek Michałowski oraz Sekretarz dr Bartłomiej Chełmecki. Niezmiernie cieszyła obecność osób reprezentujących instytucje niezwiązane z golfem. Wśród gości obecni byli również przedstawiciele Sponsorów, zaprzyjaźnionych firm wspierających golf i golfiści.
Partnerem spotkania była Fundacja Książąt Lubomirskich, w sposób szczególny uhonorowany bowiem został wkład przedstawicieli tego rodu w rozwój polskiego golfa w międzywojennej stolicy, zwłaszcza powsińskiego pola i klubu golfowego.
Nowo otwarte Muzeum prezentuje opracowany materiał historyczny, który powstał w wyniku prowadzonych prac badawczych i poszukiwań w archiwach, bibliotekach i muzeach. Ramy czasowe ekspozycji to lata: 1908-1945 r. Znajdziemy tutaj historię poszczególnych pól i klubów golfowych oraz historię osób tworzących te organizacje, zaprezentowaną w postaci wystawy zdjęć, dokumentów oraz wycinków prasowych z przedwojennych czasopism. Oddzielne miejsce w Muzeum zajmuje historyczny sprzęt do gry w golfa, którego pierwsze eksponaty zostały udostępnione publiczności oraz rekonstrukcje strojów golfowych z różnych okresów.
Muzeum rozpoczyna również gromadzenie zbiorów bibliotecznych publikacji dot. golfa: zarówno metodyki nauczania jak i jego historii czy stylu życia. W zbiorach już można obejrzeć oryginalne wydanie z 1932 r. pierwszego polskiego podręcznika "Zarys gry w golfa" Adama Gubatty, pamiętniki Julesa Laroche czy Antoniego Uniechowskiego. Z zagranicznej literatury cenny jest np. przewodnik po angielskich polach golfowych z 1937 r.
W trakcie uroczystości zaprezentowane zostało znajdujące się w zbiorach Muzeum zdjęcie z 1932 r., na którym w golfa gra prawdopodobnie Ignacy Mościski, prezydent Polski.
Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć hickory kij Mashi 5 pochodzący z manufaktury C.S. Butcharta, producenta kijów golfowych oraz projektanta pól, m.in. pierwszego na ziemiach polskich pola w Głogówku. Kij do Polski został sprowadzony i podarowany dla Muzeum przez Polskie Towarzystwo Hickory Golfa. Z tej okazji wręczono dla Zarządu Towarzystwa dyplom - podziękowanie za przekazany dar.
Na zakończenie spotkania odbyła się premiera pierwszej prezentacji multimedialnej, prezentującej opowieść o początkach golfa w Warszawie. Głosu do prezentacji użyczył znany aktor teatralny i lektor Janusz German. Prezentacja to zapowiedź przygotowywanych przez Muzeum lekcji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych. Oferta lekcji muzealnych będzie dostępna od marca 2020 r. Zaprezentowane zostały również plany wydawnicze, m.in. wydanie krytyczne "Zarysu gry w golfa" czy monografia album dot. historii golfa w Polsce do 1945 r.
Dla osób zainteresowanych zwiedzaniem muzealnej ekspozycji w okresie zimowym istnieje możliwość indywidualnego umówienia spotkania dla grup zorganizowanych, natomiast w sezonie 2020 r. Muzeum będzie czynne codziennie w godzinach pracy obiektu Kuźnia Golfa.
Muzeum zaprasza do współpracy wszystkie osoby prywatne oraz instytucje i organizacje, które posiadają jakiekolwiek wiadomości nt. historii polskich obiektów golfowych i osób grających w golfa. Razem utrwalmy tą piękną kartę naszej historii, która w okresie ekspansji golfa z brytyjskich wysp na teren kontynentalnej Europy, postawiła Polskę wśród państw, które jako pierwsze wprowadzały tą dyscyplinę sportu na swoich ziemiach.
Komentarze
Prześlij komentarz