Nasze Muzeum doczekało się kolejnych eksponatów. Tym razem prezentujemy hickorowy kij golfowy Driving Iron firmy Spalding, który został zakupiony przez nasze Muzeum od mieszkańca Wielkopolski. Kij przeleżał wiele lat na strychu, potem w latach 80-tych trafił na ścianę w mieszkaniu aż ostatecznie zapadła decyzja o jego sprzedaży do naszego Muzeum.
- Który mój dziadek grał tym kijem niestety nie wiem - ze smutkiem dowiedzieliśmy się od ostatniego właściciela.
Z innej strony Polski, w tym samym czasie, udało się zakupić oryginalną torbę golfową, również firmy Spalding. Właścicielka wspominała, że dawno temu do Polski przywiózł ją Jej dziadek, ale również nic więcej nie wie na temat ewentualnych golfowych pasji swojego przodka.
Torba wykonana jest ze skóropodobnego materiału wg wzoru pierwszych materiałowych toreb golfowych. Sygnowana jest logo firmy Spalding.
Firma Spalding (A.G. Spalding & Brothers, założona przez Alberta Spaldinga w Chicago w 1876 r.) rozpoczęła swoją karierę w Stanach Zjednoczonych rozpoczynając od produkcji piłek baseballowych i następnie do koszykówki. Z czasem rozwinęła produkcję również o piłki oraz sprzęt do uprawiania innych dyscyplin, jak: futbol amerykański, siatkówka i inne. W ofercie firmy pojawiły się też piłeczki golfowe, a następnie sprzęt do gry. Piłeczkami Spaldinga grał i promował je na zasadach kontraktu reklamowego znany golfista - Harry Vardon (piłeczka gutta percha zw. "Vardon Flyer").
Kij, który dziś prezentujemy w naszym Muzeum posiada na stopce informację, że został wyprodukowany w Anglii. Posiada hickorowy szaft, rękojeść owinięta jest paskiem ze skórki, nałożonym od wewnętrznej strony.
I faktycznie, w tamtych czasach Spalding otworzył w UK dwie swoje fabryki: pierwszą w Londynie w 1910 r., drugą w szkockim Dysart w 1915 r. (lub wg innych źródeł - w Fife). Firma wprowadziła na golfowy rynek wiele nowości, była również autorem kilku patentów m.in. Cran Cleek (kij o wąskiej stalowej główce z drewnianą wkładką w licu). W latach 20-tych rzemieślnicy firmy do produkcji główek kijów używali mechanicznego młotka, dzięki czemu kije mogły być masowo produkowane a ich cena sprzedaży była przystępna. W latach 30-tych kolejny patent Spaldinga to piłka pokryta materiałem balata z płynnym środkiem (Kros-Flite), zaś 40 lat później zastępuje ją pierwszą piłką dwuczęściową.
Drugą znaną, postacią związaną ze Spaldingiem był Bobby Jonas, który w latach 30-tych XX wieku jako pierwszy projektował i popularyzował kije golfowe ze stalowymi szaftami. Kije sprzedawały się bardzo dobrze i nadal są uważane za jedne z najlepiej zaprojektowanych zestawów jakiekolwiek powstały.
Do dziś firma Spalding kojarzona jest z innowacyjnymi rozwiązaniami w produkcji golfowego sprzętu i w sprzedaży, które zmusiły USGA do działań, m.in. do wprowadzenia w 1938 r. ograniczenia liczby dopuszczonych do gry kijów w torbie - do 14 szt.
Torba i kij w prezentacji Muzeum Historii Golfa w Polsce.
Rekonstrukcja strojów z oryginalną torbą firmy Spalding.
Zapraszamy do odwiedzin Muzeum.
No i warto zajrzeć na nasze polskie strychy i piwnice :)
Serdeczne podziękowania
dla kolekcjonera i znawcy hickory golfa p. Waldemara Zawadki
za pomoc w konsultacji przy datowaniu i ocenie sygnatur kija.
No i warto zajrzeć na nasze polskie strychy i piwnice :)
Serdeczne podziękowania
dla kolekcjonera i znawcy hickory golfa p. Waldemara Zawadki
za pomoc w konsultacji przy datowaniu i ocenie sygnatur kija.
Por. literaturę: https://www.hickorygolfers.com/the-history-of-spalding-golf-clubs/
https://www.spalding-basketball.com/de/about-spalding/history/
https://www.golf-monthly.co.uk/features/the-game/harry-vardon-golfs-first-superstar-118614
Komentarze
Prześlij komentarz