Po wakacyjnej sielance czas powoli wracać do pracy. Na muzealnym biurku kilkanaście nowych tematów do opracowania, nowe zdjęcia, nowe dokumenty, nowe manekiny czekające na rekonstrukcję golfowych stylizacji.
Wśród wielu dokumentów niemała koperta a w niej przemiła niespodzianka od Pana Czeslawa Kruka z Edynburga, od którego otrzymaliśmy 3 numery czasopism do naszej muzealnej biblioteki: "Golfika. The Magazine of the european association of golf historians & collectors", nr 24, 2019; "Golfika (...)" nr 25, 2020 oraz "Through the Green", June 2019. W każdym numerze olbrzymie dawki historycznej wiedzy o światowym dziedzictwie golfowym.
Szczególnie polecamy artykuł z 24 numeru "Golfiki" autorstwa Christoph Meister "The first Golf Museum in Central and Eastern Europe", który opisuje powstałe w czerwcu 2019 Muzeum Golfa w czeskim Liberec. No i faktycznie naszym południowym sąsiadom musimy przyznać palmę pierwszeństwa, nasze Muzeum uroczyście otwarte zostało w listopadzie tego samego roku :). Artykuł opisuje historię powstania czeskiego Muzeum, które zrodziło się pasji i kolekcji Vitezslava Hoffmanna. Muzeum uroczyście otworzono podczas turnieju Czech Hickory Championship w czerwcu 2019 r., w rodzimym klubie Hoffmanna - w Ypsilon Golf Club. Większość zgromadzonych tu eksponatów pochodzi z Anglii i Stanów Zjednoczonych. Jedne z cenniejszych to wiklinowe oznaczenia dołków, które zamiast materiałowych flag, używano na wietrznych angielskich wybrzeżach. "Cenię kolekcję jako całość, ponieważ tylko jako całość tworzy to, co chcieliśmy zbudować." - wyjaśnia Hoffmann. Muzeum posiada również golfową bibliotekę z wideoteką. Hoffmann zapytany o kierunek rozwoju Muzeum wskazał m.in. na potrzebę mapowania historii czeskiego golfa. Trzymamy mocno kciuki i życzymy sukcesu, licząc na współpracę w tym zakresie. Z naszych badań wiemy już, że w okresie międzywojennym polscy golfiści chętnie brali udział w turniejach golfowych rozgrywanych u południowych sąsiadów - czeskie badania na pewno dołożą wiele ciekawych wątków również do naszej golfowej historii, na co liczymy.
W najnowszym numerze "Golfiki" (nr 25, 2020) autor Christopher Meister ponownie przypomina historię pola golfowego w Szczawnie Zdroju (obszerniejszy materiał znajdziemy m.in. w witrynie internetowej Golf's Missing Links). Artykuł "Short Introduction to Bad Salzbrunn now Szczawno-Zdrój" w skrócie przedstawia historię powstania tego pola, najważniejsze turnieje oraz działalność klubu. Artykuł obrazują znane z innych publikacji zdjęcia (pocztówki) z ok. 1930 r. z pola golfowego, domku i hotelu. Artykuł-wzmianka powstał, jako zapowiedź wizyty członków społeczności hickory golfa w dniach 17-19 września br w Polsce, m.in. podczas European Hickory Invitational Tournament, które odbędzie się w Gradi Golf Club, o czym informuje kolejny artykuł "Golfiki". Godnym polecenia jest również ostatni artykuł w tym numerze poświęcony historii powstania europejskiego związku golfa w 1937 r. w Luxemburgu. Deklarację o utworzeniu "The European Golf Association" podpisało 12 państw członkowskich reprezentowanych przez 21 delegatów, a o niniejszym wydarzeniu informowały również nasze międzywojenne dzienniki. Dlaczego wśród krajowych delegacji zabrakło przedstawicieli polskiego środowiska golfowego? - to pytanie na które może kiedyś znajdziemy odpowiedź.
Bardzo serdecznie dziękujemy dla Pana Czeslawa Kruka za przekazany dar. Zapraszamy serdecznie do wspólnego spotkania, historycznych rozmów i odwiedzin w naszym Muzeum. Czekamy w Polsce.
Komentarze
Prześlij komentarz