Pułaski Golf Club w archiwalnych teczkach

 "My, niżej podpisani, pragnąc wzbudzić zainteresowanie do gry w golfa w Polsce, zakładamy niniejszem "Golf-Klub im. K. Pułaskiego (...) Katowice, 1 kwietnia 1931" - tak brzmiały pierwsze słowa Aktu Założycielskiego klubu golfowego z Giszowca. 

Ponad 250 stron dokumentów, które przetrwały do naszych czasów w archiwalnych teczkach, dziś zostały sfotografowane a następnie podane zostaną rzetelnemu opracowaniu. Są to dokumenty, które w okresie międzywojennym wpływały do państwowych urzędów w związku z przedłużającą się rejestracją Stowarzyszenia, dalej jego działalnością, aż do smutnej likwidacji w 1958 r. W zasobie archiwalnym znajdują się Statuty Stowarzyszenia (w kilku wersjach językowych oraz kolejne wersje po wprowadzanych zmianach), Sprawozdania roczne, pisma urzędowe związane z procesem rejestracji a w czasach PRL - procesem likwidacji. 

Dzięki zachowanym archiwaliom historia klubu z Giszowca jest dość dobrze znana i opisana przez niejednych autorów, m.in. Elżbietę Panas i Wojciecha Pijanowskiego w publikacji "Polski Golf" czy choćby w książce Małgorzaty Szejnert "Czarny Ogród". Jak się okazuje, warto jednak po raz kolejny zajrzeć do tych źródeł, aby jeszcze raz, innym okiem, spojrzeć na zgromadzony w archiwach materiał. Nie wszystkie bowiem informacje znalazły swoje odbicie w wymienionych wyżej publikacjach, a może warto dołączyć je do ponownego opracowania historii śląskiego klubu? 

Dla naszych badań za niezwykle ważne uznaliśmy m.in. pełne imienne listy członków Klubu, na których w drugim roku działalności Stowarzyszenia (1933) znalazło się 62 ! osoby, w tym 2 juniorki. Na liście nie brakuje polskich nazwisk. Cenne są również liczne informacje znajdujące się z sprawozdaniach dotyczące bieżącej działalności klubu, jego sukcesów oraz trudności, choćby dot. płynności finansowej klubu czy z drugiej strony - liczbą zorganizowanych turniejów czy choćby zatrudnionych w klubie PRO oraz Caddy Master'a. Ciekawa jest struktura klubu, gdzie w jego ramach działały komitety: sportowy, placu golfowego, członkowski oraz rozrywkowy. W klubie działały również, jako wewnętrzne sekcje: Klub Strzelecki im. Kościuszki oraz Curling Klub. 

Ostatnim aktem historii klubu jest jego smutna likwidacja, która odbyła się w latach 50-tych z urzędu i na mocy prawa, jako likwidacja stowarzyszenia przedwojennego, z powodu, że od 1939 r. Stowarzyszenie nie przedłożyło żadnego sprawozdania ze swojej działalności. Obywatelka Jadwiga, pracownik tutejszego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie, jako likwidator Stowarzyszenia doprowadza do jego ostatecznego zamknięcia. Jeden ze sporządzonych dokumentów "donosi, (...) że Stowarzyszenie majątku ruchomego ani nieruchomego nie pozostawiło". Giszowskie pole golfowe, na którego budowę klub przeznaczył 1/3 swojego kapitału zakładowego, zasypał węgielny kurz i żwir.  


Materiał źródłowy dotyczący Pułaski Golf Klub po opracowaniu zostanie opublikowany m.in. w powstającym albumie "Historia Golfa w Polsce do 1945 r.: miejsca, wydarzenia, ludzie". Znajdzie również swoje miejsce w naszym Muzeum Historii Golfa w Polsce m.in. w postaci lekcji muzealnych. Zapraszamy. 




Komentarze

  1. Sport był dość elitarny, więc jeśli jest lista członków klubów to można dotrzeć do niektórych rodzin istniejących do dziś, bo może mają choć zdjęcia. Poza tym pisma sportowe i elitarne, których kilka było przed wojną o dość krótkim okresie edycji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Panie Tomaszu, dokładnie taką drogą podążamy w naszych badaniach. Staramy się docierać do rodzin, których dziadkowie i prababcie grały w golfa szukając nie tylko zdjęć, ale cenne są listy, jak np. w przypadku hr Alfreda Potockiego. I najważniejszym źródłem informacji jest właśnie przedwojenna polska prasa. Dziękujemy za radę i zachęcamy m. in. do lektury artykułów, które ukazują się w cyklu w magazynie Golf&Roll.

      Usuń

Prześlij komentarz