Uporządkowaliśmy muzealną biblioteczkę

 Powszechnie otaczająca nas digitalizacja wiedzy i zasobów dociera również do Muzeum Historii Golfa w Polsce. Z tej racji rozpoczęliśmy prace nad skatalogowaniem muzealnych zasobów w cyfrowej wersji. Razem z Foto Artistica Renata Świątecka wykonaliśmy fotografie większości muzealnych zasobów, a część z nich będziemy sukcesywnie prezentować na naszej stronie www i social mediach. 

Przy tej okazji skatalogowana została muzealna biblioteczka. Na ten moment jest to skromny zbiór, ale wyposażony w kilka wydawniczych perełek. Całą biblioteczkę tworzą książki i czasopisma publikowane w języku polskim oraz w innych językach, większość z nich wydanych jest współcześnie, choć posiadamy również kilka cennych publikacji wydanych przed 1950 rokiem. Główny katalog tworzą książki i czasopisma bezpośrednio dotyczące dyscypliny golf, drugą część zasobu stanowią zaś publikacje nawiązujące do osób i miejsc związanych z historią polskiego golfa, stanowiących tło historyczne dla naszych badań. 

Katalog główny podzielony został na 4 działy:

1. Historia golfa - dotyczy zarówno historii rozwoju golfa na świecie, jak i w Polsce

2. Pola golfowe - albumy, przewodniki, budowa pól golfowych

3. Nauka gry w golfa - podręczniki, poradniki, encyklopedie, słowniki

4. Biografie znanych golfistów - biografie, pamiętniki, wspomnienia

Cały czas uzupełniamy naszą biblioteczkę o nowe pozycje, przeszukując zwłaszcza polskie antykwariaty, aukcje oraz księgarnie. Najcenniejsze dla naszego Muzeum są te publikacje, które dokumentują wydarzenia, miejsca i ludzi uprawiających ten sport w Polsce, zwłaszcza przed rokiem 1945. I tak, w ostatnich dniach, udało nam się zakupić 3 oryginalne polskie czasopisma z okresu międzywojennego, w których znajdują się golfowe artykuły. 



Na naszej muzealnej stronie internetowej uruchomiliśmy nową zakładkę "Biblioteka Muzealna", w której znajduje się prezentacja całego bibliotecznego zasobu w układzie podziału na ww działy. Do każdego zapisu bibliograficznego dołączamy zdjęcie okładki oraz krótki opis zawartości publikacji. Katalog będzie cały czas systematycznie uzupełniany.  

Mamy nadzieję, że taka prezentacja naszego zasobu będzie pomocna dla wielu badaczy zajmujących się historią czy teorią sportów, w tym golfa, dla studentów kierunków wychowania fizycznego oraz dla wszystkich pasjonatów golfa. Zapraszamy do korzystania z naszego katalogu. 

W sposób szczególny dziękujemy również wszystkim Darczyńcom, którzy przekazali do naszej biblioteczki w darze cenne golfowe publikacje, oraz tym, którzy mają takie plany :) Może w niejednej prywatnej biblioteczce znajdują się przeczytane golfowe książki i czasopisma, które mogą być przekazane w dalsze ręce? Z góry dziękujemy za każdy taki dar. Zapraszamy serdecznie do kontaktu i współpracy. 


Lista naszych obecnych darczyńców:

Sylwia Skarbecka

Emil Wójcik

Czesław Kruk

Jan Paszkowski

Komentarze