1. Rocznica działalności naszego Muzeum

 W dniu dzisiejszym, tj. 21 listopada, upływa pierwszy rok publicznej działalności naszego Muzeum. Przed rokiem spotkaliśmy się z przybyłymi do Kuźni Golfa gośćmi, aby otworzyć pierwszą wystawę historii golfa w Polsce. Dziś kończymy również nasz rocznicowy miesiąc, choć w tym roku świętowany jedynie w wersji online. 

W tym czasie odbył się jubileuszowy wykład nt. historii golfa w Polsce, dzięki uprzejmości Domu Kultury "Kadr" w Warszawie, w ramach wieczorów kobiecych. Wykład został zarejestrowany w formie video, obecnie trwa montaż tego materiału, który we fragmentach zostanie udostępniony w przestrzeni internetu, dla wszystkich zainteresowanych.

Nagrana została również audycja, m.in. dotycząca historii golfa w Polsce dla Polskiego Radia Dzieciom - audycji "Rodzinny Wf" Zbyszka Kozłowskiego. Audycja została wyemitowana na antenie radia 31 października br. Czekamy na materiał dostępny online.


Rocznicową tradycją już stają się golfowe prezenty, jakie otrzymujemy od naszych Przyjaciół. Rok temu chwaliliśmy się kijem sygnowanym "C.S. Butchart", jaki otrzymaliśmy w darze od Polskiego Towarzystwa Hickory Golfa, a w tym roku mamy nowy powód do dumy. Dzięki życzliwości i uprzejmości Czesława Kruka z Edynburga, niezachwianego Przyjaciela naszego Muzeum, otrzymaliśmy od niego wiele cennych materiałów, pomocy w nawiązaniu nowych kontaktów, oraz nowe eksponaty, m.in. dziecięcy zestaw kijów golfowych hickorowych. Zestaw będzie poddany renowacji, a następnie trafi na naszą stałą wystawę, o czym niezwłocznie poinformujemy. Z całego serca dziękujemy dla naszego tegorocznego Darczyńcy. 

W rocznicowym miesiącu udało nam się również przeprowadzić nietypową może akcję, otóż - dzięki uprzejmości p. Macieja Gacke, syna współzałożyciela Polskiego Związku Golfa, śp. Ryszarda Gacke, otrzymaliśmy, w większej ilości, archiwalne nowe egzemplarze "Reguł Golfa" z 1992 r., pierwsze wydanie w jęz. polskich, których tłumaczenia podjął się wspomniany ojciec Darczyńcy. Otrzymaliśmy również archiwalne dwa pierwsze numery czasopisma "Polski Golf", jakie w pierwszych latach działalności było wydawane przez PZG. Jako Muzeum, rozpoczęliśmy akcję wysyłki i przekazywania egzemplarzy tych "Reguł Golfa" do polskich bibliotek, muzeów, kolekcjonerów, jako egzemplarze pamiątkowe, tworzące współczesną już historię golfa w Polsce. Zainteresowane biblioteki i instytucje zapraszamy do kontaktu w tej sprawie.

Nie zwalniamy też tempa w dalszych badaniach nad naszą golfową historią. Ostatni miesiąc, może właśnie że rocznicowy, wyjątkowo sprzyjał szczęściu badacza, gdyż zaowocował w wiele nowych odkryć. Dzięki kwerendzie międzywojennych czasopism z cyfrowych bibliotek udało się dotrzeć do kolejnych faktów m.in. dotyczących pola golfowego w Poznaniu. Jak się okazuje pole powstało staraniami Poznańskiego Klubu Golfowego, które zostało powołane wiosną 1922 r. a swoją siedzibę urządzało na terenie koszarów 7. Wielkopolskiego Pułku Artylerii Ciężkiej w Poznaniu. I jest to na ten moment pierwszy udokumentowany polski klub golfowy ! Inicjatorem tych zabiegów były osoby prywatne, ale przede wszystkim sam Oddział III Sztabu Dowództwa Okręgu Korpusu w Poznaniu. Do klubu należały zarówno osoby cywilne, jak i wojskowi, już w pierwszym roku działalności klub chwalił się 40 członkami. Z inicjatywy Sztabu klub otrzymał dom z przeznaczeniem na domek klubowy a w październiku tego samego roku odbyły się pierwsze klubowe zawody. Kto wygrał? Zdradzimy niebawem. Natomiast warto przy tej okazji zauważyć, że Warszawski Golf-Klub powstał rok później, bo na wiosnę 1923 r., na przeciwko koszarów 1. Pułku Szwoleżerów na Czerniakowie, a pole urządzone było na terenie okolicznych łąk na Siekierkach, na których często ćwiczył Pułk. Czyżby model obydwu klubów był podobny, a warszawskie towarzystwo podpatrzyło pomysł na swoje funkcjonowanie w Poznaniu? Wygląda na to, że tak :) 

Dzięki kwerendzie dotarliśmy również do zaskakującego źródła, które mówi o grze w golfa w rodzinie hr. Zamoyjskich przy Pałacu w Jabłoniu (województwo lubelskie). To rodzinny dom przyszłego rzeźbiarza, hrabiego Augusta Zamoyskiego, który w późniejszych latach własną kamerą nagra rozgrywkę golfa, w jakiej uczestniczył wraz ze swoimi znajomymi w Paryżu w 1922 r. Nagranie znajduje się w zasobach Muzeum Literatury w Warszawie. Wspomniana zaś informacja o grze w golfa w Jabłoniu pochodzi z... 1908 roku !! i na ten moment jest najstarszym śladem, i to opublikowanym w języku polskim, na temat gry w golfa na naszych ziemiach. 

Fragment relacji z kilkudniowej wyprawy konnej Jana Zamoyskiego z 1908 r. 

A co słychać w naszym Powsinie, którego 86. rocznicę powstania klubu golfowego właśnie wspominamy? Już wiemy na pewno, że klub dysponował dodatkowymi pomieszczeniami w siedzibie spółki Polski Country Club, jakie było wynajmowane w budynku naszego rodzimego warszawskiego drapacza chmur tj. Prudential House przy Pl. Napoleona 1. A w pomieszczeniu tym urządzony był pierwszy warszawski indoor golf. Co prawda symulatora golfa tam jeszcze nie było, ale druciane siatki rozwieszone od sufitu aż do podłogi na wszystkich ścianach, oraz kokosowe maty do wybijania piłek wystarczyły, aby w okresie zimowym, skutecznie trenować golfa, zanim w Powsinie na nowo zazieleni się trawa. 


W piwnicach Prudential House trenują członkowie Polskiego Country Clubu, Warszawa 1937 r.


Kończy się nasz rocznicowy miesiąc, ale nie kończą nasze poszukiwania, badania i kolejne nawiązywane współprace. Jeszcze pokłosiem będzie online dostęp do radiowej audycji oraz materiał video z wykładu. Jeszcze raz składamy olbrzymie i serdeczne podziękowania dla wszystkich Partnerów naszego rocznicowego wydarzenia. Dziękujemy za ponowne zaufanie, motywowanie i współpracę. Bez tego wsparcia nie było by nas. 


 Do zobaczenia za rok, na kolejnej rocznicy. Na pewno się wspólnie zobaczymy. Miejmy nadzieję, że tym razem już na żywo. Z serdecznymi pozdrowieniami dla Wszystkich.    

 

Komentarze