Na polskim rynku prasowym obecnie ostał się tylko jeden, spośród wydawanych magazynów, poświęcony całkowicie dla sportu, jakim jest golf. Jest nim wydawany we Wrocławiu magazyn "Golf & Roll", którego redaktorem naczelnym jest Joanna Fischer.
![]() |
Golf & Roll, 2020 wrzesień nr 2 (nr 40) |
Od kilku numerów na łamach tego magazynu publikowana jest rubryka, która prezentuje poszczególne fragmenty dotyczące historii golfa w Polsce - autorstwa Elżbiety Grendeckiej. Każdy artykuł przedstawia tą historię w ujęciu konkretnego tematu, problemu; każdy obrazuje również tło historyczne w jakim przyszło się rozwijać tej dyscyplinie sportu na polskiej ziemi. Kto grał, z kim, gdzie i dlaczego - to większość pytań, na jakie starają się odpowiedzieć poszczególne odcinki tej historii.
Na łamach magazynu dotychczas ukazały się następujące artykuły:
2019 grudzień, nr 4 (nr 38) - "O POCZĄTKACH GOLFA NAD WISŁĄ" - artykuł opowiada o dwóch przedwojennych polach i klubach golfowych, jakie działały w Warszawie oraz o innych ważnych golfowych wydarzeniach, jakie w tym czasie działy się w stolicy. Opowieść jeszcze nie skończona, badania trwają dalej, wciąż docieramy do nowych źródeł.
2020 czerwiec, nr 1 (nr 39) - "Lata 20te, lata 30te W GOLFOWEJ MODZIE W POLSCE" - o tym, jak modnie ubrać się na rundę golfa rozpisywały się polskie magazyny i codzienna prasa. W większości wzorce czerpano z brytyjskiego rynku mody, ale nie zabrakło naszych polskich akcentów, choćby w postaci projektów Janiny Dłuskiej. Czy znalazły się one na stronach magazynu Vogue?
2020 wrzesień nr 2 (nr 40) - "TRZY ZMARTWIENIA HR. ALFREDA POTOCKIEGO" - był biznesmenem, lobbystą, ale również niekwestionowanym pasjonatem golfa, odwiedzał najciekawsze światowe golfowe resorty i kluby. Golfa przywiózł do rodzinnego Łańcuta i Julinia, gdzie wybudował dwa pola golfowe. Zachwycali się nimi nawet goście z zagranicy. Jak byłoby dzisiaj, gdyby te pola przetrwały?
2020 grudzień nr 3 (nr 41) - "POLSKI WĘGIEL I GOLF czyli przedwojenni biznesmeni na polu golfowym" - co wspólnego miało wydobycie węgla z polskich kopalń z golfem? takim intrygującym pytaniem otwiera się ta historia, która przeprowadza czytelnika od pola golfowego w Szczawnie Zdroju, aż do tajemniczego (na ten moment badań) pola golfowego w Gdyni. Trasą tą podążają polscy biznesmeni, a co z tego wynikło?
![]() |
Golf & Roll, 2020 grudzień nr 3 (nr 41) |
Lada dzień ukarze się najnowszy numer magazynu, a w nim kolejna golfowa historia:
2021 kwiecień nr 1 (nr 42) - "POLACY UCZĄ SIĘ GRY W GOLFA" - od kogo? to pierwsze pytanie, jakie nasuwało się wielu badaczom. Skąd w Polsce wzięli się golfowi trenerzy, kto napisał podręcznik nauki gry i czy był to autorski wykład lub może tłumaczenie zagranicznych publikacji? Niektórzy, podobnie jak dziś, uczyli się z zagranicznych publikacji i prasy. Ile takich golfowych tytułów skrywa biblioteka hr. Edwarda Raczyńskiego, może kiedyś się jeszcze dowiemy.
Zachęcamy do lektury artykułów.
Komentarze
Prześlij komentarz