W rocznicę zwycięskiej Bitwy pod Grunwaldem, 17 lipca 2021 r., po raz kolejny zmierzyliśmy się w rywalizacji sportowej na 7 dołkach pitch&putt w Kuźni Golfa Pole Mokotowskie. Turniej golfowy odbył się z udziałem licznie przybyłej publiczności. Współorganizatorem turnieju było Warszawskie Towarzystwo Golfowe.
W ramach wydarzenia nasze Muzeum wraz z Biblioteką Główną AWF Warszawa zorganizowało niezwykłą wystawę, na której zaprezentowane zostały dwa kije golfowe, związane z polską historią golfa. Wystawa nawiązała do rycerskiej tradycji średniowiecznej, świetnie przedstawionej wraz z fabularnym opisem Bitwy pod Grunwaldem w sienkiewiczowskiej powieści "Krzyżacy".
Stary rycerski obyczaj
Przesyłanie przeciwnikom przed bitwą mieczy w późnośredniowiecznej Europie należało do kanonu obyczaju rycerskiego. Pod Grunwaldem Krzyżacy wykorzystali ten zwyczaj, dokładając do tego negatywną retorykę poselstwa.
„– Mistrz Urlyk – rzekł pierwszy herold – wzywa twój majestat, panie i księcia Witolda
na bitwę śmiertelną i aby męstwo wasze, którego wam widać brakuje, podniecić,
śle wam te dwa nagie miecze. – To rzekłszy złożył miecze u stóp królewskich.
– Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję, jako wróżbę zwycięstwa – odpowiedział Jagiełło”
Henryk Sienkiewicz "Krzyżacy"
Dziś nasza rywalizacja odbywa się na polu golfowym, wg reguł gry w golfa i jej etykiety. Liczy się sportowe podejście i zasady fair play.
W trakcie turnieju zaprezentowaliśmy dwa kije golfowe, które związane są wprost z polską historią tego sportu:
1) Mashie 5 sygnowany “C.S. Butchart” - kij związany z historią pola golfowego, które było zbudowane przez Butcharta przed 1912 r. na terenie przyzamkowego parku w Głogówku. Inicjatorem powstania pola i jego właścicielem był: hr Jan Jerzy Oppensdorff i jego żona Dorota z dm. Radziwiłł; kij pochodzi ze zbiorów Muzeum Historii Golfa w Polsce z daru Polskiego Towarzystwa Hickory Golfa
2) Niblick Approx-Flight 50 Yards (unikat na rynku kolekcjonerskim) - kij wyprodukowany w Szkocji, na zlecenie szkockiego trenera golfa Sama Dornana, który w latach 1931-39 pełnił funkcję PRO w Golf Klub im. K. Pułaskiego w Giszowcu z siedzibą w Katowicach. Kij sygnowany nazwiskiem trenera z podpisem “Katowice G.C. Poland”; kij znajduje się w depozycie Biblioteki Głównej AWF Warszawa a jego właścicielem jest Czesław Kruk z Edynburga.
![]() |
Dwa nagie kije wystawa - O puchar Grunwaldu 2021 |
Sponsorami nagród w turnieju byli:
Uzdrowisko Busko Zdrój i Słoneczne Kosmetyki, Kościelniak Art'De, Loredana Cafe, luksusowe torebki damskie Dealmani, producent kosmetyków naturalnych Harmonie oraz ręcznie robione czekolady Martin's. Wodę do picia dla wszystkich gości wydarzenia zapewniło Uzdrowisko Busko Zdrój - Naturalna woda mineralna Buskowianka Zdrój. W trakcie wydarzenia można było degustować najbardziej włoską kawę w Polsce - Loredana Cafe.
Partnerami wydarzenia byli:
Muzeum Historii Golfa w Polsce, Związek Szlachty Rzeczypospolitej, Biblioteka Główna AWF Warszawa, Polskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet, Smart Business Partners, Popcorn Records.
Obsługę fotograficzną zapewnił Witold Smoniewski Anatomia Fotografii
![]() |
Komentarz turnieju - O puchar Grunwaldu 2021 |
![]() |
Konkurs Nearest to the pin hickorowym kijem - O puchar Grunwaldu 2021 |
![]() |
Wręczenie nagród i podziękowań - O puchar Grunwaldu 2021 |
![]() |
Nagroda główna od Kościelniak ART'De dla Alan Smith - O puchar Grunwaldu 2021 |
![]() |
Koncert Marii Kochańskiej - O puchar Grunwaldu 2021 |
![]() |
Uczestnicy wydarzenia - O puchar Grunwaldu 2021 |
Komentarze
Prześlij komentarz