25 marca 2022 r. (piątek) w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji premiery kartki pocztowej wydanej z okazji 100-lecia golfa w Polsce. Muzeum Historii Golfa w Polsce znalazło się w gronie Partnerów niezwykłego wydarzenia.
Gospodarzami spotkania byli: Elżbieta Panas, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet oraz Sławomir Majcher, Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
![]() |
Od prawej: Sławomir Majcher, Elżbieta Panas, Andrzej Person, Olena Rudik i Elżbieta Grendecka |
W tematykę spotkania uczestników wprowadził Honorowy Prezes Polskiego Związku Golfa, senator Andrzej Person. O historycznych początkach rozwoju polskiego golfa w multimedialnej prezentacji opowiedziała Elżbieta Grendecka, dyrektor Muzeum Historii Golfa w Polsce. W prezentacji nie zabrakło odkrytych wzmianek o grze golfa Polaków z początku XX wieku, historii Poznańskiego Klubu Golfowego oraz kolejnych klubów z okresu międzywojennego: w Warszawie, Giszowcu, Sopocie i we Lwowie oraz nowych prywatnych obiektów, m.in. w Łańcucie.
"Kartka ukazała się w przededniu 100. rocznicy pierwszego Walnego Zgromadzenia Członków Poznańskiego Klubu Golfowego (PKG). Choć pierwsze wzmianki o grze w golfa Polaków pochodzą jeszcze z okresu zaborów, to PKG był pierwszym zarejestrowanym klubem golfowym w niepodległej Polsce. Spotkanie założycielskie Klubu, w gronie kilku osób, odbyło się 20 lutego, zaś 27 marca pierwsze Walne Zgromadzenie. W tym dniu klub liczył już 40 członków, posiadał własny obiekt do gry i dom klubowy na terenie koszarów 7. Pułku Artylerii Ciężkiej na poznańskim Sołaczu. Od roku powstania tego klubu datujemy rozwój dyscypliny golf w naszym kraju." - tłumaczy datę roku jubileuszowego Elżbieta Grendecka
"Zależało nam na tym, aby w części ilustracyjnej kartki pokazać zarówno golfistkę jak i golfistę, historię i współczesność. - wspomina inicjatorka Elżbieta Panas - Ponieważ nie zachowały się zdjęcia z działalności klubu w Poznaniu, stąd wybór padł na osobę hrabiego Alfreda Potockiego. Spośród współczesnych golfistów wybrano młodą, utalentowaną Marię Żrodowską - taka była propozycja Poczty, która mi osobiście przypadła do serca."
"Bohaterem dzisiejszej kartki pocztowej, w części historycznej, jest hr Alfred Potocki. - uzasadnia wybór Elżbieta Grendecka - Bardzo się cieszę, że to jemu przypadła ta rola, był niesamowitym pasjonatem gry w golfa, ambasadorem polskiego golfa w kraju, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej, w wielu miejscach, w których gościł, szukał w okolicy klubu golfowego, aby móc zagrać: od Stanów Zjednoczonych, przez Marakesz, po Londyn i Wiedeń. Sportową pasję łączył z lobbingiem w sprawach polskich. W ukochanym Łańcucie wielokrotnie podejmował znakomitych gości, których ujmował staropolską gościnnością i… świetnie przygotowanym polem golfowym, którego nie powstydziliby się nawet Anglicy. Dziś również jemu oddajemy hołd, w 100-lecie polskiego golfa."
"Ten miesiąc był bardzo ciężki dla Ukrainy. My też planowaliśmy rozwój golfa, ale wszystko zatrzymało się z powodu wojny. Wszystko się zmieniło. - mówiła Olena Rudik - Ja nie rozumiem, gdzie jest nasza wina. I nie zapomnę tego do końca życia. Przeżyłam tydzień pod bombami i w końcu zostałam zmuszona wyjechać z Ukrainy. Jeszcze dziś słyszę wojnę. Ale mam nadzieję, że szybko zakończy się ten zły czas. Jeszcze raz polskim golfistom i Polakom, dziękuję.”
![]() |
Od prawej: Olena Rudik, Elżbieta Panas i Elżbieta Grendecka |
"Chcę podkreślić, że w Muzeum Sportu i Turystyki historia polskiego golfa jest i będzie prezentowana. Mam nadzieję, że już wkrótce rozwiniemy, wzbogacimy naszą ekspozycję, będą nowe obiekty, będzie nowa aranżacja gabloty “Golf”, także warto odwiedzać Muzeum Sportu - w podsumowaniu spotkania zapewniał Dyrektor Sławomir Majcher - Ta historia tutaj, w tym miejscu będzie pielęgnowana i kultywowana. I pamięć i sukcesy, mam nadzieję, że Adriana Meronka, tu również znajdą swoje miejsce, może na tej Ścianie Chwały, już za 3 lata kolejne igrzyska, będziemy trzymać kciuki. Dziękuję za dzisiejsze spotkanie”
Wszyscy przybyli goście otrzymali kartki, stemplowane datą wprowadzenia ich do emisji przez Pocztę Polską, tj. 25 marca. Jedna z nich oficjalnie została przekazana do zbiorów MSiT. Nie zabrakło również kuluarowych rozmów o historii i przyszłości polskiego golfa, wspólnych zdjęć i pysznego tortu, który przygotowany został przez Sheraton Grand Warsaw. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Polskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet. Wydarzenie patronatem honorowym objął Polski Związek Golfa. Partnerami byli: Muzeum Historii Golfa w Polsce, Golf Team, Top Golf i Golf Channel Polska. Zachęcamy do nabycia pamiątkowej karty, dostępnej w placówkach pocztowych i przesłania dalej w świat golfowych pozdrowień z Polski.
![]() |
Elżbieta Panas |
![]() |
Wśród uczestników stoją m.in. Dyrektor BG AWF Violetta Perzyńska i Prorektor AWF Prof. Paweł Tomaszewski |
![]() |
Od lewej: Sławomir Majcher oraz trenerzy PGA Jan Lubieniecki i Emil Winston Wójcik |
Link do nagrania ze spotkania - Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie:
https://www.facebook.com/MuzeumSportu/videos/341966757947414
https://www.poczta-polska.pl/sklep/kolekcje-filtelistyczne/nowosci-kartki-pocztowe/
Komentarze
Prześlij komentarz