Wernisaż wystawy „Golf dawniej i dziś” w AWF Warszawa

 31 maja 2022 r. 

O golfie napisano tysiące książek, wydano setki barwnych albumów, stale ukazują się czasopisma poświęcone tylko tej dyscyplinie – nic dziwnego, w końcu jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej uprawianych sportów na świecie. Biblioteka Główna im. Jędrzeja Śniadeckiego Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie zadbała również, aby w jej bogatym katalogu nie zabrakło kolekcji zbiorów o tematyce golfowej. Znajdują się w niej m.in.: podręczniki, poradniki, książki metodyczne dotyczące techniki gry, albumy dotyczące historii golfa oraz historii poszczególnych klubów, organizacji czy turniejów. Kolekcja powstała dzięki darom pozyskanym od donatorów, a głównym z nich jest mieszkający w Edynburgu, absolwent warszawskiego AWF – Czesław M. Kruk. Dominującym językiem wydania znajdujących się tu publikacji jest język angielski, a tematem wiodącym – golf światowy, zarówno w ujęciu współczesnym, jak i historycznym. Jest to jedna z liczniejszych kolekcji tematycznych w zbiorach Biblioteki AWF Warszawa i jedna z najbogatszych, znajdujących się w polskich bibliotekach.

Czesław M. Kruk przemawia na wernisażu Wystawy,
który poprowadził Prorektor AWF Prof. dr hab. Paweł Tomaszewski

Brawa od uczestników wernisażu dla Czesława M. Kruka

Biblioteczne zasoby zostały dodatkowo uzupełnione przez eksponaty golfowego sprzętu do gry, pamiątek, druków ulotnych w postaci zaproszeń, programów turniejów, kart wyników itp. oraz kolekcji rycin, zdjęć i obrazów, które do Biblioteki w darze przekazał wspominany już Czesław M. Kruk. Całość kolekcji zasłużyła, aby zaprezentować ją szerszemu odbiorcy. I tak powstał pomysł zorganizowania wystawy, która o golfie opowie w miarę możliwości jak najszerzej: od historii do czasów współczesnych. W eksponatach przedstawiony został sprzęt do gry: kije i torby używane w XIX-XX w. oraz dla porównania - współczesny komplet kijów. W gablotach znajdziemy przykłady różnych rodzajów piłek golfowych, które obrazują ewolucję, jaka zachodziła w jej produkcji, co z kolei wpływało na rozwój całej dyscypliny. W narracji wystawy znajdziemy opowieść o początkach w St. Andrews, uznawanego za kolebkę tego sportu oraz o początkach spisania pierwszych zasad gry, aż do dziś obowiązującego zestawu reguł golfa, uchwalanych przez R&A i USGA. Wśród najcenniejszych eksponatów wystawiony został m.in.: kij typu niblick z żelazną główką i hickorowym szaftem sygnowany nazwiskiem trenera Sama Dornana z „Katowice G. C.”. Chodzi o Golf-Club im. K. Pułaskiego działający w okresie 1931-1939 na polu golfowym w Giszowcu k/Katowic. Na chwilę obecną jest to jedyny zachowany kij sygnowany polskim klubem golfowym z okresu międzywojennego. Dzięki współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, po raz pierwszy publicznie wystawiony został stój defiladowy naszego najlepszego golfisty, Adriana Meronka, który jako pierwszy reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich (Tokio 2020). 

Goście wernisażu: delegacja Patrona Honorowego - Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie 


Strój defiladowy Adriana Meronka z Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020

Goście wernisażu (od lewej): dr Marcin Schirmer, Prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego
oraz Emil Winston Wójcik, Prezes Fundacji Rozwoju Golfa w Polsce

Z kolekcji bibliotecznej wystawione zostały „białe kruki”, a wśród nich m.in. książki wydane pod koniec XIX w., jedno z najstarszych wydań z lat 20. XX w. popularnej w j. niemieckim broszury „Was ist golf” autorstwa Bernharda von Limburgera (m.in. projektanta pola golfowego we Wrocławiu), wydanie reguł gry w golfa z 1920 r. czy polski podręcznik „Zarys gry w golfa” Adama Gubatty z 1932 r. W gablocie prezentującej przykładowe golfowe pamiątki warto zobaczyć puchar Czesława M. Kruka za zajęcie I miejsca w pierwszych Mistrzostwach Polski Hickory Golf z 2011 r. Oddzielną gablotę, prezentującą świat kobiecego golfa, pomogło przygotować Polskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet. Dla porównania, w przestrzeni wystawowej, znalazło się również miejsce dla zaprezentowania odrębnej dyscypliny sportowej, jaką jest minigolf. Zestawienie tych dwóch pokrewnych sobie sportów obrazuje dzielące ich różnice, pomimo wspólnej historii i korzeni. O tę część ekspozycji zadbał Polski Związek Minigolfa i organizacje współpracujące.

Maciej Mądrowski, Prezes Polskiego Związku Minigolfa
rozmawia z Prorektor AWF Warszawa Prof. dr hab. Jolantą Żyśko

Wystawę urozmaica fresk o tematyce olimpijskiej, zatytułowany „Ściana dla Sportu”, który jest dziełem studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pracujących pod kierunkiem prof. dr. hab. Sylwestra Pędziejewskiego. Jest to piękny dar ASP w Warszawie dla AWF Warszawa podkreślający wspólnotę sportu i kultury, która przez wiele lat była wpisana w program igrzysk olimpijskich, a dziś nadal jest obecna w życiu społeczno-kulturalnym.                       

Wernisaż wystawy „Golf dawniej i dziś” odbył się 31 maja 2022 r., głównym organizatorem wydarzenia była Biblioteka Główna AWF Warszawa a gospodarzem Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wernisaż uroczyście poprowadził Prorektor ds. nauki AWF Warszawa – dr hab. Paweł Tomaszewski, prof. AWF. Kuratorami są: Violetta Perzyńska – Dyrektor Biblioteki Głównej AWF Warszawa oraz Elżbieta Grendecka – Dyrektor Muzeum Historii Golfa w Polsce. W wernisażu udział wzięli licznie przybyli goście, reprezentujący sportową Uczelnię, jej absolwentów i byłych pracowników oraz inne organizacje, dla których ważne są sportowe i olimpijskie idee. Nie zabrakło również przedstawicieli mediów. Słodkim akcentem był przepyszny tort ufundowany przez Polskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet a do niego degustacja włoskiej kawy od Loredana Cafe. 

Podziękowania dla Elżbiety Grendeckiej, Muzeum Historii Golfa w Polsce
z rąk Prorektora AWF Prof. dr hab. Pawła Tomaszewskiego


Patronat honorowy nad wystawą objęli JM Rektor AWF Warszawa prof. dr hab. Bartosz Molik oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Patronat medialny zapewnił „Przegląd Sportowy”, Magazyn "Golf&Roll" oraz telewizja Red Carpet TV. Organizacja wystawy nie byłaby możliwa, gdyby nie olbrzymie wsparcie finansowe i rzeczowe głównego Donatora – Czesława M. Kruka. Idąc za pięknym przykładem szkockiego Przyjaciela, wystawa zgromadziła liczne grono partnerów i sponsorów, a wśród nich: Polskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet, Polski Związek Minigolfa, Winston Szkoła Golfa, Golfix Marek Zagórski, Brzoski.comSylwia Skarbecka fotografia oraz Loredana Cafe. Od strony merytorycznej przygotowanie wystawy wsparło Muzeum Historii Golfa w Polsce.

Wystawie towarzyszy „Katalog”, przedstawiający najciekawsze eksponaty, które znalazły swoje miejsce w przestrzeni wystawienniczej a także prezentujący raport z golfowych kolekcji, znajdujących się w zasobach Organizatora i Partnerów, których nie sposób było pokazać wszystkich w jednej sali. Mamy nadzieję, że wystawa i „Katalog” choć w drobnej części zaspokoją ciekawość polskiego odbiorcy w zakresie poznania sportu, jakim jest golf. „Katalog” dostępny jest w Muzeum Historii Golfa w Polsce.




Wystawa, którą można było oglądać w nowo utworzonej Galerii Sportu AWF Warszawa, trwała do 30 czerwca br.  

Relacja filmowa Red Carpet TV z wernisażu: kliknij tutaj

Zdjęcia: fot. Jerzy Stalęga

Komentarze