28 października 2022 odbyła się uroczysta Gala z okazji 70. rocznicy powstania Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które dziś może poszczycić się bogatą historią, ale również licznymi osiągnięciami docenionymi w skali międzynarodowej. Muzeum ze względu na swoje zasługi jest w gronie 22 placówek z całego świata tworzące Olympic Museums Network.
![]() |
Na scenie Gali - Dyrekcja Muzeum. Źródło: MSiT w Warszawie |
Gala była okazją do podziękowań dla wszystkich, którzy od początku tworzyli tą placówkę: osobom piastującym funkcje zarządzające, pracownikom oraz współpracownikom, Sponsorom, Darczyńcom – a lista tych osób, firm i instytucji w siedemdziesięcioletniej historii działalności Muzeum jest długa. Na scenie wydarzenia pojawiło się wiele sportowych osobowości, dla których ważne jest nie tylko zwycięstwo na arenie, ale również jego zapisanie w dziejach naszego narodu. Stąd wciąż napływające do Muzeum pamiątki – niemi świadkowie trudu sportowych przygotowań i smaku zasłużonego zwycięzca. To one są głównymi bohaterami muzealnej ekspozycji. Pracownicy MSiT dbają jednak o to, abyśmy podziwiając wystawę, widzieli coś więcej. Za każdym bowiem przedmiotem – pucharem i medalem, koszulką, maskotką, kartą startową, rakietą tenisową i kajakiem – stoi konkretny sportowiec i jego sztab oraz niepowtarzalna historia.
![]() |
Na scenie Gali - Pracownicy Muzeum. Źródło: MSiT w Warszawie |
My, jako Muzeum Historii Golfa w Polsce, niemalże od początku swojej działalności podjęliśmy współpracę z warszawskim Muzeum Sportu. Do jej nawiązania przyczynili się nasi Przyjaciele, którym z całego serca dziękujemy – przedstawicielom Akademii Wychowania Fizycznego, przede wszystkim w osobie Pani Dyrektor Biblioteki Głównej AWF Warszawa Violetty Perzyńskiej, kolejno Pani Kierownik Biblioteki Zamku Królewskiego Renacie Broniek oraz Darczyńcy wielu instytucji śp. Czesławowi M. Krukowi. W ramach współpracy wymieniamy się informacjami i źródłami historycznymi, pomagamy w merytorycznym opisywaniu eksponatów, tworzeniu wystaw oraz w publikacjach wyników prowadzonych badań. To najważniejsza część naszej działalności, którą niezwykle sobie cenimy.
Olbrzymim zaszczytem dla naszego zespołu była możliwość zasiąść w niezwykłym gronie zaproszonych Gości na Gali 70-lecia Muzeum Sportu.
![]() |
Uczestnicy wydarzenia. Źródło: MSiT w Warszawie |
Wielu uczestników tego wydarzenia skorzystało z okazji, aby Muzeum obdarować kolejnymi cennymi memorabiliami. My również dołączyliśmy do kolejki, wręczając na ręce gospodarzy Gali i Muzeum – Pana Dyrektora Sławomira Majchera oraz Pani Dyrektor Aleksandry Czechowicz Woźniak – skromnego upominku. Ze złamanego hickorowego kija golfowego, którego nie udało się już uratować, wyselekcjonowaliśmy stuletnią kutą ręcznie główkę, która oprawiona w ramkę i uzupełniona golfowym cytatem Arnolda Palmera utworzyła nasz prezent: trójwymiarowy obraz ze sportową sentencją. To symbol wspólnej misji naszych placówek – ratujemy od zniszczenia i zapomnienia. Do upominku dołączyliśmy życzenia dla całego zespołu MSiT kolejnych lat działalności pełnych sukcesu. 100 lat! Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
![]() |
Na ręce Dyrekcji Muzeum wręczamy życzenia |
![]() |
Nasz golfowy upominek |
Komentarze
Prześlij komentarz